Přeskočit na obsah

Sto let od narození významného rodáka z Malče

Foto: archiv Jana Cholínského

V neděli 15. ledna uplynulo sto let od narození Josefa Kalvody, rodáka z Malče u Chotěboře, který byl politikem a představitelem českého protikomunistického odboje v exilu. Než odešel do emigrace, působil jako okresní a krajský funkcionář Československé strany lidové do února 1948. Následně se stal spoluzakladatel a předseda českého Křesťansko-demokratického hnutí v exilu a působil politický publicista a vydavatel časopisu Křesťanská demokracie – New York a byl spolupracovníkem amerických kongresmanů a senátorů, vstoupil do Republikánské strany a jako účastník prezidentských volebních kampaní podporoval kandidáta Barryho Goldwatera a prezidenta Ronalda Reagana, který ho za to opakovaně ocenil.

Vyučoval jako univerzitní profesor soudobých dějin a mezinárodních vztahů na St. Joseph College ve West Hartford, na University of San Diego a na Louisiana State University v New Orleans. Stal se členem několika amerických akademických organizací; autor tří odborných monografií a několika desítek textů v odborných časopisech, materiálech vlády a Kongresu Spojených států amerických a českých exilových časopisech.

Letošním roce se na Vysočině uskuteční celá řada akcí, která osobnost Josefa Kalvody a jeho dílo, připomene. Vedle dvou přednášek v lednu v Chotěboři a Havlíčkově Brodě se v pátek 12. a v sobotu 13. května uskuteční v Chotěboři a na zámku v Malči mezinárodní konference o životě a díle Josefa Kalvody. Od středy 25. do neděle 29. října pak v Chotěboři proběhne první ročník Podzimní školy Josefa Kalvody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *