Přeskočit na obsah

Dvakrát s Janem Cholínským o Josefu Kalvodovi

Dvakrát se mohli v polovině ledna setkat zájemci o moderní českou historii s přednáškou historika Ústavu pro studium totalitních režimů a nakladatelem Janem Cholínským o historikovi a politologovi Josefu Kalvodovi, rodáku z Malče u Chotěboře.

„Hovořil o muži, který se nezlomil pod tlakem nastupujícího komunistického režimu a raději emigroval. Nakonec dosáhl významné kariéry ve vytoužených Spojených státech amerických a stal se profesorem historie. Jeho přesvědčením byl nekompromisní postoj proti bolševikovi. Proto se jako hluboce věřící katolík odklonil od československých lidovců v exilu jasně nekritizujících poválečný vývoj, vstoupil do Republikánské strany a podporoval Ronalda Reagana v jeho boji proti říši zla,“ komentoval první z přednášek v prostorách Knihovny Ignáta Herrmanna v Chotěboři Michal Kamp, vedoucí Městského muzea Chotěboř.

Podle slov Michala Kampa není odkaz Josefa Kalvody dodnes široce znám z několika důvodů. Jedním z nich je například Kalvodova kritika prvních dvou prezidentů ČSR, především Edvarda Beneše. Ten po roce 1989 zůstává v očích Čechů stále jako hrdinný prezident budovatel a ne jako muž přímo i nepřímo podporující nástup komunismu v roce 1948.

Druhá z přednášek se konala v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě a stejně jako v Chotěboři přiblížila zájemcům životní osudy, cestu do emigrace, studia ve Spojených státech amerických a následnou pedagogickou činnost na vysokých školách. Jan Cholínský přiblížil také publikační činnost malečského rodáka.

Foto: Václav Macháček-Rieger a Městské muzeum Chotěboř 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *